Bradford Schools Athletic Association
Best performances in Senior Track & Field Championships
Year 7 Girls
100m J Hopkinson Ilkley GS 13.9 2002
200m B Tate Ilkley GS 28.5 2006
800m H Mayho Parkside 2-35.3 2003
1500m C Robertson Oakbank 5-16.8 2005
75m Hurdles A Haley Ilkley GS 15.1 2003
Junior Girls
100m Ambah Thompson Queensbury 12.4 2013
200m J Gobbi Rhodesway 26.8 1999
800m J Totham Buttershaw 2-21.2 1976
1500m C Bennett Oakbank 4-48.8 1984
75m Hurdles E Noble St Joseph’s 11.6 2002
High Jump F Turley Bradford Girls GS 1.50m 1992
P Medley Bradford GS 1.50m 2007
Amber Dacres Dixons City Academy 1.50m 2011
Long Jump F Noble St Joseph’s 5.08m 2000
Shot R Wolstenholme Hanson 9.37m 1999
Discus C Sugden Ilkley GS 29.92m 1993
Javelin T Whyatt Hanson 28.08m 1982
Intermediate Girls
100m J Smith Beckfoot 12.0 1985
200m H Seery St Joseph’s 24.9 1993
300m C Crosland Ilkley GS 42.3 1996
400m K Thomas St Joseph’s 61.9 1981
800m H Burgon St Edmund Campion 2-18.2 1980
1500m C Bennett Oakbank 4-52.2 1985
3000m L Geldart Beckfoot 11-12.0 2001
80m Hurdles E Noble St Joseph’s 11.4 2003
300m Hurdles B Staniland Girls GS, Bradford 45.9 2004
400m Hurdles T Morell Bingley GS 68.4 1985
High Jump L Dickinson Bradford Girls GS 1.65m 1992
Long Jump F Noble St Joseph’s 5.26m 2002
Triple Jump Lydia McQuiston Hanson 10.09m 2011
Shot B Staniland Girls GS, Bradford 10.34m 2004
Discus A Bateson Bingley GS 32.74m 1978
Javelin J Wright Tong 32.76m 1977
Hammer N Turner Oakbank 6.78m 2005
Senior Girls
100m B Binns Thornton GS 12.4* 1957
N Crosby Eccleshill 12.4 1996
200m H Seery St Joseph’s 25.4 1994
400m C Crosland Ilkley GS 59.9 1998
B Staniland Girls GS, Bradford 59.9 2005
800m L Mayho Parkside 2-19.1 2005
1500m L Mayho Parkside 4-51.0 2006
3000m L Tinker Bradford College 10-56.5 1988
100m Hurdles E Noble St Joseph’s 15.7 2006
400m Hurdles N Mahomet Oakbank 63.5 2003
High Jump L Dickinson Bingley GS 1.60m 1994
B Moffat St Joseph’s 1.60m 1995
Long Jump K Rogers Bradford Girls GS 5.44m 1996
Triple Jump K Brow Nab Wood GS 10.82m 1996
Shot B Staniland Girls GS, Bradford 11.80m 2005
Discus J Crosby Bradford College 35.88m 1997
Javelin Laura Mitchell Oakbank 21.94m 2010
Hammer Jess Mayho Bingley GS 47.69m 2011
Year 7 Boys
100m I Muvunyi Grange 12.9 2007
200m Richard Burns Ilkley GS 28.0 2009
400m B Fletcher Bradford GS 67.9 2004
800m J Maplesden Woodhouse Grove 2-29.0 2008
1500m J Fieldhouse Queensbury 5-06.0 2003
80m Hurdles T Wilson Thornton GS 14.3 2004
Junior Boys
100m Samuel Afari Dixons City Academy 11.4 2011
200m S Davies Bradford GS 23.0* 1963
300m Guy Worstenholme Woodhouse Grove 40.7 2015
400m J Wheelhouse Bradford GS 54.7 1975
800m P Smith Hanson 2-08.2 1977
1500m L Spencer Holy Family 4-22.9 1988
80m Hurdles B Manchester Bingley GS 11.6 1999
High Jump M Dawson Bingley GS 1.65m 1990
Long Jump D Kaye Oakbank 5.50m 2008
Triple Jump B Longthorpe St Bede’s 11.72m* 1963
Pole Vault T Parker Wyke Manor 2.35m* 1962
Shot J Chuku Woodhouse Grove 13.35m 1982
Discus L Williamson Woodhouse Grove 38.40m 2000
Javelin J Priestley Bradford GS 46.20m 1980
Hammer S Burnhope Oakbank 32.80m 2004
Intermediate Boys
100m A Mounsey Bradford GS 11.1 1988
200m S Davies Bradford GS 23.0* 1964
P Seage Beckfoot 23.0 1981
S McGloire Nab Wood GS 23.0 1982
400m C Miller Ilkley GS 51.9 1985
800m S Smith Tong 1-57.4 1972
1500m J Waterhouse Bradford GS 4-02.2* 1963
3000m A Leach Bradford GS 8-57.4 1977
100m Hurdles Harry Maslen Ilkley GS 13.8 2013
400m Hurdles A Cockcroft Bingley GS 59.6 1990
1500m S’chase J Crowley St Bede’s 4-36.8 1974
High Jump V Illingworth Woodhouse Grove 1.85m 1985
M Dawson Bingley GS 1.85m 1992
Long Jump D Burrows Bradford GS 6.03m 1989
Triple Jump M Lawrence Ilkley GS 13.68m 1987
Pole Vault K Lowther Ilkley GS 3.30m 1994
Shot I Lindley Bradford GS 16.40m 1972
Discus George Armstrong Woodhouse Grove 44.41 2013
Javelin A Spear Bradford GS 53.28m 1990
Hammer T Davis St Bede’s 43.46m 1994
Senior Boys
100m P Sampson Woodhouse Grove 10.8 1994
B Sugden Bingley GS 10.8 2001
200m Demetric Nelson Dixons Allerton Academy 22.1 2012
400m J Oakley Grange 50.8 1976
800m S Smith Tong 1-55.0 1974
1500m S Fielding Nab Wood GS 3-58.0 1983
3000m S Johnson St Bede’s 8-57.8 1984
5000m E Walsh St Bede’s 15-35.0 1976
110m Hurdles A Gill Bingley GS 14.2 1996
400m Hurdles A Cockcroft Bingley GS 58.3 1991
2000m S’chase A Brayshaw St Bede’s 6-11.6 1982
High Jump A Oversby Grange 1.90m 1979
Long Jump M Lawrence Ilkley GS 6.69m 1989
Triple Jump P Broadley St Bede’s 13.27m 1997
Pole Vault A Phillips Bradford GS 2.80m 1992
Shot I Lindley Bradford College 15.48m 1975
Discus Jake Armstrong Woodhouse Grove 44.58m 2012
Javelin A Ward Bradford GS 52.50m 1976
Hammer S Broadley St Bede’s 46.24m 1998
*Times and distances converted from imperial measurements